Umówił się przez internet na spotkanie z 13-latką. Gdy przyjechał na miejsce zamiast dziewczynki czekała już na niego jej matka i policja.
Do 13-letniej mieszkanki Wałbrzycha, na jednym z portali społecznościowych odezwał się dorosły mężczyzna. Dziewczynka o zaistniałej sytuacji poinformowała matkę. Zaniepokojona kobieta przejęła inicjatywę i umówiła się z 33-letnim mieszkańcem Świebodzic na spotkanie. Gdy ten przyjechał na spotkanie na miejscu czekali na niego powiadomieni wcześniej policjanci. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał już zarzut składania za pośrednictwem internetu propozycji seksualnych 13-letniej dziewczynce. Przyznał się do winy. O jego dalszych losach zadecyduje sąd. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Niestety to nie jedyny tego typu przypadek w ostatnim czasie. Dlatego policja wciąż informuje o zagrożeniach związanych z wirtualną rzeczywistością. Od kilku lat przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu włączają się m.in. w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku wszystkie związane z nim działania realizowane były pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Funkcjonariusze wydziału prewencji spotkali się z uczniami klas III-VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Wałbrzychu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu w Multimedialnej Filii Biblioteki pod Atlantami. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Podczas prelekcji zwrócono uwagę, że internet, to nie tylko możliwość nauki i zabawy, ale również zagrożenia. Przedstawiono najczęściej występujące zagrożenia tj.: cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, zagrożenie prywatności, przestępstwa internetowe, m.in. kradzież danych oraz problem uzależnienia od internetu. Policjanci podkreślili również, że każdy użytkownik może przyczynić się do tego, aby internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. - Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta – wyjaśniali funkcjonariusze. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Uczniowie mieli możliwość usystematyzować swoją wiedzę tak, aby móc bezpiecznie poruszać się w sieci. Na koniec spotkania przypomniano, że ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną osobą dorosłą. Razem łatwiej rozwiązać problem.
22 stycznia 2025 r. podpisana została umowa pomiędzy Narodową Agencją Programu "Erasmus+" i Europejskiego Korpusu Solidarności w Warszawie oraz Szkołą Podstawową nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie, o dofinansowaniu ze środków Programu ERASMUS+, finansowanego z budżetu Unii Europejskiej, kolejnego projektu bielawskiej placówki.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejOd poniedziałku 3 lutego ruszają w naszym województwie ferie zimowe. Bezpieczne ferie dla dzieci to temat bardzo ważny, szczególnie w kontekście różnych aktywności, które mogą odbywać się właśnie w tym czasie.
czytaj więcej